Prąd dla domu – kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

Dużo słyszy się na temat kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych, które nie są tym samym. Zasada ich działania jest bowiem odmienna. Nadal nie brakuje jednak osób mylących te dwa terminy, co wynika oczywiście z niewiedzy. Jedyne co łączy kolektory z panelami jest to, ze za ich pomocą można przechwytywać energie słoneczną i przetwarzać ją na prąd dla domu czy ciepło. Co zatem będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem?

Prąd dla domu – kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

Kolektory słoneczne pochłaniają i zamieniają promieniowanie słoneczne w ciepło, które następnie jest odbierane przez czynnik roboczy, po czym przepływa do wężownicy znajdującej się w zasobniku wody. Dopiero tam przekazywane jest ciepło. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im większe straty ciepła do otoczenia, tym efektowność kolektora jest mniejsza. Wyróżnia się różne kolektory słoneczne, jednakże najpopularniejsze są modele płaskie i rurowe próżniowe. Obserwuje się, że kolektory płaskie są w stanie uzyskać więcej ciepła podczas dni o intensywnym nasłonecznieniu. Wówczas straty ciepła nie są duże. Z kolei w okresie jesienno-zimowym lepiej sprawdzają się kolektory próżniowe, gdyż następuje mniejsza strata ciepła do otoczenia. Z kolektorami słonecznymi jest tak, że są w stanie pokryć większość zapotrzebowania na energię latem, jednakże w pozostałych miesiącach tylko częściowo. Na niekorzyść kolektorów może przemawiać także krótszy okres ich żywotności, niż ma to miejsce w przypadku paneli fotowoltaicznych.

Kiedy panele fotowoltaiczne?

Na korzyść paneli fotowoltaicznych przemawia z pewnością to, że są one uniwersalne. Za ich pomocą można uzyskać czystą i darmową energię elektryczną, którą następnie można wykorzystać w dowolny sposób. Nie chodzi tutaj wyłącznie o zasilanie elektrycznych urządzeń, ale także o ogrzewanie budynków czy podgrzewanie wody użytkowej. Co więcej, w ich przypadku nie ma konieczności montowania ich wyłącznie na dachu budynku mieszkalnego, gdyż mogą one znaleźć się na ziemi czy chociażby na dachu budynku gospodarczego. Niestety nadal panele fotowoltaiczne nie należą do tanich.