Energia stała się dobrem niezwykle pożądanym i drogim. Znakomita większość sprzętów użytku codziennego, funkcjonowanie fabryk i przedsiębiorstw, oparta jest na energii elektrycznej. Nic więc dziwnego, że odnawialne źródła energii takie jak fotowoltaika, cieszą się ogromną popularnością. Co warto o niej wiedzieć? Jaki jest koszt stworzenia instalacji fotowoltaicznej? Ciekawi? Zaczynamy!
Fotowoltaika i jej krótka charakterystyka
Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne możemy napotkać w coraz większej ilości obiektów, zarówno o charakterze prywatnym, przemysłowym, jak również na budynkach użyteczności publicznej. Coraz więcej z nas pragnie czerpać z naturalnych źródeł energii, w celu ochrony środowiska czy wygenerowania oszczędności w swoim domowym, zawodowym bądź publicznym budżecie. W czym tkwi sekret skuteczności działania ogniw fotowoltaicznych? Panele produkują energię elektryczną, wykorzystując promieniowanie słoneczne. Kluczem wydajności całego systemu są panele słoneczne, które stanowią najdroższą część całej inwestycji. To dzięki nim energia słoneczna przekształcana jest w energię elektryczną.
Jaki jest koszy instalacji fotowoltaicznej?
Fotowoltaika koszt uzależniony jest przede wszystkim od rozmiaru poczynionej inwestycji, jak również indywidualnej specyfiki danego miejsca. Nie ma więc jednej, stałej, odgórnie przyjętej kwoty. Najczęściej zmienny koszt fotowoltaiki wynika z rodzaju, marki i ilości zamontowanych paneli słonecznych, które stanowią około 40- 50% całej inwestycji. Najtańsze moduły to koszt około 3000- 4000zł za 1 kW, a najdroższe nawet 7000 zł. Ilość paneli słonecznych, jakie należy zamontować, wynika z wielkości obiektu i ilości zużycia oraz zapotrzebowania energii elektrycznej.
Kolejnym najdroższym elementem całej instalacji jest falownik, który wynosi około 20% całej kwoty inwestycji. Przeciętnie to kwota 3000- 6000 tysięcy złotych. Do głównych elementów należy dołożyć jeszcze okablowanie, konstrukcję mocujące, niezbędne akcesoria oraz montaż. Całość inwestycji to koszt około 16 000- 25 000 zł. Co jednak niezwykle korzystne, bardzo wiele gmin oferuję atrakcyjne dofinansowania, dzięki którym fotowoltaika i jej ogólny koszt, znacznie spada.