Wady i zalety wykorzystywania energii słonecznej

Dzisiaj w nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotykamy się z panelami fotowoltaicznymi. Wykorzystanie energii słonecznej jest w ostatnim czasie bardzo popularne. Jednak wciąż temat ten budzi wiele pytań i osoby, które decydują się na tego typu rozwiązanie, chcą poznać szczegółowo wady i zalety tego przedsięwzięcia.

Ekologicznie

Energia słoneczna (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca-pakiety) jest jednym z naturalnych źródeł uzyskania ciepła i prądu. Poprzez budowę paneli słonecznych, następuje w nich zamiana energii naturalnej na energię, którą wykorzystuje się w gospodarstwie domowym jako prąd. Proces jest prosty, bezpieczny i bardzo ekologiczny. Nawet mimo faktu, że nasłonecznienie w Polsce jest zbyt małe i nie zawsze gwarantuje 100 procent zapotrzebowania na zamianę słonecznej energii na prąd, to i tak proces ten jest opłacalny.

Zalety energii słonecznej

Wśród wielu zalet tego typu rozwiązania wymienić należy ochronę i dbałość o środowisko naturalne, oszczędność w eksploatacji sieci energetycznej, oszczędność wody i niezależność użytkowania. Decydując się na montaż paneli słonecznych stajemy się niezależni od dostawców prądów. Omijane są wtedy takie niedoskonałości, jak nagły wzrost kosztów dostawy energii lub występowanie usterek, które ograniczą nam dostęp do prądu. W tym wypadku dostęp do prądu jest nieograniczony, dzięki temu energia słoneczna daje bardzo wysoki poziom energetycznego bezpieczeństwa.

Wady instalacji paneli fotowoltaicznych

Dużą wadą może być tutaj koszt instalacji paneli fotowoltaicznych. Jest on duży, ale ostatnio jest bardzo wiele proponowanych dotacji bezzwrotnych na tego typu działania. Ogólna opinia sceptyków, jest też i taka, że przecież słońce nie świeci cały czas, toteż nie cały czas jest wytwarzany prąd z energii słonecznej. Jest to bardzo mylna opinia, ponieważ panele zamieniają w prąd energię słoneczną nawet w pochmurne dni. Takim argumentem przeciwko może być też fakt, że panele słoneczne są produkowane z toksyn pierwiastków chemicznych czyli ich produkcja nie jest proekologiczna. Po za tym decyzja zainstalowania tego typu paneli może być idealnym strzałem w dziesiątkę.