W jakim celu inwestuje się w prąd budowlany?

Osoby decydujące się na budowę domu zmuszone są dopełnić szeregu formalności nim jakiekolwiek prace budowlane będą mogły się zacząć. O część z tych formalności trzeba zadbać, by w ogóle otrzymać pozwolenie na budowę. Należą do nich kwestie z zapewnieniem przyłącza energii elektrycznej. Jak to wygląda w praktyce?

Przyłącze na placu budowy i co dalej?

By uzyskać pozwolenie na budowę, a tym bardziej rozpocząć prace budowlane, działka koniecznie musi posiadać przyłącze elektryczne. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że podczas budowy takie przyłącze, ale również i umowy z przedsiębiorstwem energetycznym są zgoła inne. Zgodnie z przepisami umowa dotycząca dostawy prądu na plac budowy jest nieco inna, niż w przypadku tej dla gospodarstw domowych. Przede wszystkim inne obowiązują taryfy i właśnie do nich odnosi się określenie prąd budowlany.

Taryfy prądu budowlanego są zwykle droższe, niż te które płacą właściciele domów. Ceny mogą być nawet dwukrotnie wyższe, a wszystko przez to, że ani stawka sieciowa, ani opłata przejściowa dla tego rodzaju umowy nie są stałe i będą zależały m.in. od ilości wykorzystywanej mocy.

Jaki prąd budowlany wybrać?

Prąd budowlany mogą nam oferować różni dostawcy, od kluczowych przedsiębiorstw energetycznych po lokalne firmy, które po prostu mają koncesję na sprzedaż energii elektrycznej. Wybór rodzaju firmy, która ma dostarczać prąd koniecznie trzeba uwzględnić rodzaj przyłącza. Decydując się na przyłącze docelowe, najlepiej od razu poszukać dostawcy, który będzie dostarczał prąd również po zakończeniu budowy.

Jednak jeśli przyłącze, z różnych przyczyn, ma być jedynie tymczasowe warto poszukać lokalnie najtańszego dostawcy. Podpisując umowę na prąd budowlany warto również zwrócić uwagę na potrzebą moc przyłącza. Tak by była odpowiednia do prac koniecznych dla wykonania budowy, a jednocześnie nie generowała zawyżonych kosztów. Warto w tym temacie poradzić się elektryka, który biorąc pod uwagę technologie praz rodzaje wykorzystywanych urządzeń określi optymalny poziom mocy konieczny do wykonania prac budowlanych.