Turbina wiatrowa – jak działa?

turbina wiatrowa

Problemy ekologiczne sprawiają, że poszukuje się różnorodnych rozwiązań, które pomogą w ochronie planety przez skutkami globalnego ocieplenia. Jednym ze sposobów jest produkcja prądu za pomocą turbin wiatrowych, które wykorzystują do swojego działania OZE czyli Odnawialne Źródła Energii. Jak działa turbina wiatrowa? Przeczytasz w poniższym artykule. 

Turbina wiatrowa – jakie jest jej działanie?

W Polsce występują różnorodne rodzaje turbin wiatrowych (możesz o nich przeczytać na https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/elektrownie-wiatrowe-jak-dzialaja-i-czy-warto-w-nie-inwestowac). Najczęściej kojarzą się nam z dużymi wiatrakami zlokalizowanymi na terenach rolniczych, jednak istnieją również małe elektrownie służące do zasilania domów energią elektryczną. Turbiny wiatrowe przetwarzają energię kinetyczną, która jest wytwarzana w sytuacji, gdy wiatr wprawia w ruch łopaty wirnika i przekształcają w energię elektryczną. Wał śmigła turbiny jest połączony z przekładnią, która zwiększa ilość obrotów. W turbinie za przekładnią znajduje się generator, który wytwarza energię elektryczną. Turbiny wiatrowe coraz częściej uczestniczą w produkcji prądu, a Chiny są wiodącym producentem energii elektrycznej na świecie. Coraz częściej wykorzystuje się ją również w Polsce, to innowacyjne rozwiązanie, które chroni naszą planetę. Rozwiązania ekologiczne stają się coraz bardziej popularne, a wszystko przez wzgląd na masę zalet ich wykorzystania. 

Jakie są zalety działania turbin wiatrowych?

Niewątpliwą zaletą turbin wiatrowych jest ich neutralność względem środowiska naturalnego. Nie zanieczyszczają środowiska i chronią planetę przed postępem globalnego ocieplenia. Wiatr jest odnawialnym źródłem energii. Nigdy się nie skończy i umożliwia oszczędzanie na paliwach, procesach wydobywczych i transporcie. Co istotne, procesy obsługi elektrowni są proste, a sam montaż krótki. Dodatkowo koszty eksploatacji turbin są niskie. Tereny, na których stawiane są turbiny, mogą być wykorzystywane jako tereny rolnicze. Turbiny wiatrowe to rozwiązanie w pełni ekologiczne i ekonomiczne, które cieszy się ogromną popularnością na całym świecie.