Tańszy prąd dla firmy – jak można zaoszczędzić?

Każdy przedsiębiorca bacznie przygląda się kosztom związanym ze zużyciem energii elektrycznej, szukając cały czas sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd. Należy pamiętać o tym, że rachunki za energię elektryczną pochłaniają sporą część firmowego budżetu, dlatego też osoby prowadzące własną działalność gospodarczą tną wydatki, gdzie tylko to możliwe. Wbrew pozorom jest wiele sposobów na obniżenie kwot widniejących na fakturach za prąd. Co zatem można zrobić, aby płacić mniej?

Tańszy prąd dla firmy – jak można zaoszczędzić?

Nie jest żadnym nowym odkryciem fakt, że ceny energii w Polsce cały czas pną się w górę i można spodziewać się nadchodzących podwyżek. Rachunki za prąd dla firm są zatem coraz wyższe, co niestety odbija się niekorzystnie na firmowym budżecie. Warto zatem poszukać oszczędności. Pierwszym krokiem powinno być zainteresowanie się zmianą taryfy energii. Dobrze dopasowana taryfa pozwoli na zmniejszenie rachunków za prąd, co w skali roku przyniesie niemałe oszczędności. Jeśli dotychczasowy dostawca prądu nie jest w stanie zaoferować atrakcyjniejszych warunków, jego również warto zmienić. Nowi sprzedawcy w celu pozyskania klienta są w stanie wyjść im naprzeciw z korzystną ofertą, dlatego też warto rzucić okiem na porównywarki cen energii. Kolejnym krokiem jest termomodernizacja budynku, co pozwoli z kolei na zaoszczędzenie aż kilkudziesięciu procent w zapotrzebowaniu na ciepło. Można wymienić okna na plastikowe i ocieplić budynek oraz zamontować odnawialne źródła energii. Tym bardziej, że w przypadku fotowoltaiki można liczyć na kilkudziesięcioprocentowe dofinansowania.

Jakie jeszcze są możliwości?

Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z programu modernizacji źródeł ciepła. To pozwoli na zamontowanie nowych urządzeń grzewczych oraz na wykonanie i modernizację instalacji wewnątrz budynku. Jeśli firmowe pomieszczenia ogrzewane są energią elektryczną, to warto pomyśleć nad zakupem pieców akumulacyjnych gromadzących ciepło w nocy. Wówczas warto wybrać taryfę dwustrefową. Taki akumulacyjny piec będzie gromadził ciepło w godzinach pozaszczytowych, czyli objętych niższą stawką cenową za kilowatogodzinę. Następnie ciepło będzie oddawane w dzień.