Rynek energii w Polsce – dlaczego warto postawić na odnawialne źródła energii?

Rynek energii elektrycznej rządzi się w Polsce swoimi prawami. W praktyce energia produkowana jest przez kilku gospodarczych gigantów, którzy na obsługiwanych przez siebie terenach pełnią rolę monopolistów. Sytuacja taka przekłada się na ciągle rosnące koszty, które znacznie utrudniają życie nie tylko gospodarstwom domowych, ale przede wszystkim przedsiębiorstwom. Stąd też rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Czy warto na nie postawić?

Rynek energii w Polsce – najważniejsze przyczyny zmian

Ceny energii elektrycznej na rynku polskim to jedna kwestia. Drugą są ciągle pojawiające się naciski ze strony Unii Europejskiej w kierunku ograniczenia użycia elektrowni węglowych – głównego źródła elektryczności w naszym kraju. Dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw dostępne są różnorodne pakiety dofinansowań na zakup instalacji fotowoltaicznych. Dla firm dopłaty takie przybierają najczęściej formę nisko oprocentowanych kredytów na bardzo preferencyjnych warunkach. Dlatego też coraz większa grupa przedsiębiorców stawia właśnie na takie źródło energii elektrycznej.

Dlaczego warto postawić na energię odnawialną?

Po pierwsze dlatego, że jest bardziej ekologiczna. Energia słoneczna nie wiąże się z emisją dużej ilości dwutlenku węgla do atmosfery ani produkcją radioaktywnych odpadów z elektrowni atomowych. Oczywiście – jak już od dawna wszystkim wiadomo – produkcja paneli PV również nie jest w pełni obojętna dla środowiska, jednak, jak się wydaje, skala powodowanych szkód jest w tym przypadku dużo mniejsza. Po drugie, są to już wcześniej wspomniane, duże ceny dostaw energii elektrycznej, na czym cierpią przede wszystkim przedsiębiorstwa. Przejście na rozwiązania fotowoltaiczne umożliwia uniezależnienie się od dostawców. Dzięki temu koszty produkcji spadają, a przedsiębiorca może zaoferować tańszy, bardziej konkurencyjny produkt. Większe zyski pozwalają z kolei na inwestycje w rozwój i dalsze zwiększanie ich w przyszłości. Wydaje się więc, że przynajmniej w najbliższej przyszłości będziemy obserwować jeszcze większy wzrost zainteresowania odnawialną energią.