Prąd ze słońca także zimą?

Fotowoltaika to z pewnością świetne rozwiązanie dla osób dbających o środowisko oraz dla tych, którzy chcą znacznie zredukować kwoty widniejące na rachunkach za zużycie energii elektrycznej. Wystarczy jednorazowa inwestycja, aby móc czerpać przez długie lata ogromne korzyści z posiadania przydomowej elektrowni elektrycznej. Promieniowanie słoneczne dociera do Ziemi nieprzerwanie i jest całkowicie bezpłatne. Jako, że nie o każdej porze roku Słońce ma jednakowo silną moc, to nasuwa się pytanie, czy instalacja fotowoltaiczna będzie w stanie wytworzyć wystarczającą ilość energii przez cały rok?


Ile energii elektrycznej jest w stanie wytworzyć instalacja fotowoltaiczna?
Jeśli chodzi o to, ile prądu ze słońca jest w stanie wyprodukować instalacja fotowoltaiczna, to zależy to od wielkości paneli słonecznych, ilości promieniowania słonecznego czy też powierzchni, którą pokryte są ogniwa fotowoltaiczne. Przyjmuje się, że baterie słoneczne, które zostały zamontowane na dachu w kierunku południowym, o mocy około 5 kWp, są w stanie zapewnić wystarczającą ilość energii elektrycznej dla czteroosobowej rodziny. Oczywiście jest to tylko uogólnienie, dlatego też w celu dopasowania instalacji fotowoltaicznej do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań, należy wykonać audyt dotyczący zużycia energii elektrycznej i zysku z wybranej instalacji.

Prąd ze słońca a okres zimowy 
Instalacja fotowoltaiczna potrzebuje do wytworzenia energii elektrycznej promieniowania słonecznego. W związku z tym nasuwa się proste pytanie – czy możliwe będzie korzystanie z darmowej energii ze słońca w okresie zimowych, kiedy to jest go tak mało? Okazuje się, że nawet zimą czy też podczas zachmurzonego nieba instalacja fotowoltaiczna nadal produkuje energię elektryczną. Oczywiście nie zawsze będzie jej wystarczająco dużo, aby pokryć zapotrzebowanie całej rodziny. Wówczas należy wyposażyć się dodatkowo w sieć elektryczną OSD, która będzie pełnić rolę akumulatora. Dzięki takiemu rozwiązaniu można magazynować energię latem i jej nadmiar odsprzedawać operatorowi sieci energetycznej czy też przechowywać ją u niego i zimą wykorzystać do własnego użytku.