Energia elektryczna przesyłana od operatorów sieci energetycznych traci część swojej mocy, która nazywana jest mocą bierną. Moc bierna jest stratną energią, za którą odpowiedzialność finansową w pewnym określonym zakresie odpowiada dostawca usługi. Jeśli ta norma zostanie przekroczona, operator sieci nalicza dodatkowe opłaty w związku z poniesionymi stratami. W takim wypadku warto zabezpieczyć zakład pracy w urządzenia kompensujące moc bierną. Innymi słowy, główny zadaniem jest obniżka rachunków za energię elektryczną poprzez zmniejszenie wartości mocy biernej. Do tego potrzebne jest zainstalowanie urządzeń zwanych bateriami kondensatorów energii.
Do kogo kierowana jest oferta?
Proces optymalizacyjny kompensacji energii biernej skierowany jest do konkretnej grupy odbiorców. W pierwszej kolejności swoją uwagę powinny zwrócić firmy działające w sektorze publicznym, sektorze nieruchomości, sektorze usług, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, sieci i galerie handlowe, a także przemysł ciężki i lekki. Jak można zauważyć, jest to oferta kierowana do miejsc, w których występuje duża ilość urządzeń elektrycznych. Dzieli się je na indukcyjne jak np. silniki elektryczne, transformatory, piece indukcyjne lub też odbiorniki pojemnościowe takie jak: UPS-y, falowniki, komputery, LED-y oraz inny sprzęt elektroniczny.
Sprawdź rachunki
Zanim nastąpi kontakt z firmą oferującą podobne usługi, warto zajrzeć do faktur od operatora sieci za dystrybucję energii. Dodatkowe opłaty (nazywane też karą) za energię bierną, są naliczane w kvarach (kvar) lub mvarach (Mvar). Dopiero na podstawie widocznych dopłatach, warto rozważyć zamontowanie instalacji urządzeń kompensujących energię bierną. Wielu przedsiębiorców zapewne zainteresuje fakt, że zwrot z inwestycji w architekturę kondensatorów może zwrócić się już w pół roku. Zależy to oczywiście od ilości urządzeń i rodzaju sprzętu na wyposażeniu firmy.