Jak uzyskać dotację na fotowoltaikę?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie. Są one nie tylko zdecydowanie bezpieczniejsze dla środowiska, ale również – w dłuższej perspektywie – dużo tańsze. Do odnawialnych źródeł energii należy właśnie wytwarzanie prądu za pomocą instalacji fotowoltaicznej, czyli po prostu elektryczność z prądu. W jaki sposób uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę?

Kredyty 0% na instalację

Wśród form wspierania osób, które chcą założyć instalację fotowoltaiczną znajduje się możliwość zaciągnięcia kredytu bez odsetek w niektórych bankach. Tego typu możliwość oznacza, że spłacamy tylko taką kwotę, jaką uzyskaliśmy od banku.

Każdy podmiot udzielający nieoprocentowanego kredytu ustala własne zasady dotyczące wypłaty środków – między innymi ilość rat czy maksymalną kwotę kredytu. W tym zakresie należy kontaktować się bezpośrednio z instytucją, która ma udzielić kredytu.

Dotacje na fotowoltaikę – program „Mój prąd”

Rządowy program dotacji na montaż fotowoltaiki cieszy się wśród Polaków dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego: możliwe jest uzyskanie wysokiej kwoty, która znacząco obniża inwestycję ze środków własnych. Warunkiem skorzystania z programu jest jednak brak uczestnictwa w jakiejkolwiek innej formie wsparcia dla osób montujących fotowoltaikę – na przykład nieoprocentowanych kredytów czy dotacje unijne lub gminne.

Aby skorzystać z dodatku do montażu instalacji, należy złożyć odpowiedni wniosek osobiście lub online i oczekiwać na decyzję. Dokumenty mogą zostać złożone również przez pełnomocnika, jednak w takiej sytuacji niezbędnym jest, by miał on przy sobie pełnomocnictwo na odpowiednim wzorze pisma.

Fotowoltaika dotacje, które są udzielane w ramach programu „Mój prąd” są zwolnione z odprowadzania podatku dochodowego. Regulacja została wprowadzona wraz z dniem 23 listopada 2019 i obejmuje wszelkie bezzwrotne środki pozyskiwane od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także wojewódzkich funduszy związanych z ochroną środowiska i gospodarką wodną.