Energia elektryczna dla firm – w jaki sposób zmienić dostawcę?

Zmiana dostawcy energii elektrycznej zyskuje w Polsce na popularności. Niestety na rynku zaczynają pojawiać się oszuści, którzy proponują kompletnie nieopłacalne umowy. Każdy, kto planuje zmianę umowy, musi mieć tego świadomość. Energia elektryczna dla firm dostarczona od przedsiębiorstw prywatnych jest opłacalna tylko wtedy, gdy zaproponowana taryfa jest dopasowana do indywidualnych potrzeb. O czym należy wiedzieć przed zmianą dostawcy?

Wysokość kosztów stałych

Przedsiębiorstwa dostarczające energię elektryczną pobierają tzw. koszty stałe, które są niezależne od zużycia energii. Ważne jest to, aby przed podpisaniem umowy zwrócić uwagę na ich wysokość. Często jest to kwota tak duża, że pomimo atrakcyjnej stawki za energię, podpisanie umowy jest nieekonomiczne. Brak dokładnej analizy warunków współpracy jest ogromnym błędem wielu przedsiębiorców. Trzeba liczyć się z tym, że dostawcy energii działają na wolnym rynku, tak więc stosują różnego typu praktyki, które mają na celu osiągnięcie przewagi konkurencyjnej. Zachęcają oni niskimi kosztami, jednak w praktyce okazuje się, że oszczędność jest nieznaczna i nie warto zainteresowania.

Kara za zerwanie umowy

Trzeba mieć świadomość, że jakość dostawy energii może pogorszyć się podczas trwania umowy. Nie może dojść do sytuacji, aby zerwani umowy generowało ogromne koszty. Istotnym jest, aby zwrócić uwagę na zapis w umowie. Nawet, jeśli dostawca cieszy się pozytywną opinią wśród użytkowników, to należy być przygotowanym na każdą ewentualność.

Dodatkowe usługi

Warto sprawdzić, czy w umowie nie znajdują się dodatkowe usługi, które nie są potrzebne, a jedynie generują koszty. Mowa tutaj np. o całodobowej pomocy elektryka w przypadku awarii. Wiele przedsiębiorstw nie potrzebuje udogodnień oferowanych przez dostawcę energii, tak więc proponowane usługi to jedynie strata pieniędzy.

Podpisanie umowy

Podczas zmiany dostawcy prądu klient jest zobowiązany jedynie do podpisania umowy. Cała resztą zajmie się nowy dostawca m.in. wypowie starą umowę w imieniu klienta. Jest to spore ułatwienie i oszczędność czasu.