Czym jest taryfa G12?

Okazuje się, że wybór taryfy jest bardzo ważną kwestią, od której to zależy, ile rzeczywiście będzie się płacić za kilowatogodzinę w danych godzinach. Dzięki dostosowaniu rodzaju taryfy do swoich indywidualnych potrzeb, możliwe jest odnotowanie niemałych oszczędności. Nie zawsze uniwersalna taryfa jednostrefowa będzie korzystną opcją. Jeśli największe zużycie prądu przypada na godziny nocne, to świetną opcją będzie taryfa G12, a w przypadku weekendów taryfa G12w.

Czym jest taryfa G12?
Po taryfie G11, która jest najczęściej spotykana w przypadku gospodarstw domowych, drugą najpopularniejszą taryfą jest taryfa G12. Jest to taryfa dwustrefowa, która musi zostać przez klienta świadomie wybrana. Dzieli się ona na dwie strefy – tańszą i droższą. W godzinach poza szczytem obowiązują niższe stawki, a ma to miejsce w godzinach od 22.00 do 6.00 oraz w godzinach 13.00 – 15.00. Więcej za zużycie energii elektrycznej trzeba za to zapłacić, jeśli przypada ono na godziny szczytowe. Ma to miejsce w godzinach od 6.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00. Jeśli chodzi o dokładne stawki, to ich wysokość ustalana jest indywidualnie przez operatora systemu dystrybucyjnego, z którego usług się korzysta.

Taryfa G12 z pewnością może okazać się korzystna dla osób ogrzewających dom za pomocą energii eklektycznej. Podobnie zresztą jest w przypadku osób korzystających z wielu urządzeń przez dwadzieścia cztery godziny na dobę i to przez cały tydzień. Wówczas takie osoby mogą odnotować niemałe oszczędności. Mogą także korzystać z niej osoby, które są w stanie tak rozplanować korzystanie z urządzeń zasilanych elektronicznie, aby przypadało ono na godziny pozaszczytowe.

Kiedy taryfa G12 niekoniecznie się sprawdzi?
Taryfa G12 wiąże się z wieloma korzyściami, ale nie w przypadku wszystkich. Osoby zużywające energię elektryczną przede wszystkim za dnia, nie odnotują żadnych korzyści. Jeśli nie można zaplanować korzystania z energii głownie na godziny pozaszczytowe, lepiej jest pozostać przy taryfie jednostrefowej G11. Tak więc w przypadku dużej rodziny, gdzie korzysta się z prądu w dowolnych godzinach, taryfa G12 się po prostu nie sprawdzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *