Samochody elektryczne: za i przeciw. Stacje ładowania samochodów elektrycznych

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o samochodach elektrycznych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że tak naprawdę nie są one wynalazkiem nowym. Pierwsze prototypy samochodów elektrycznych powstały jeszcze pod koniec XIX wieku i już wtedy zaskakiwały prędkością. Zastanawiasz się, czy warto kupić teraz samochód elektryczny? Przeczytaj, jakie są wady i zalety tego rozwiązania.

Samochód ekologiczny, cichy i niezawodny
Bez wątpienia, zakup samochodu elektrycznego może przynieść nam wiele korzyści. Przede wszystkim zwolennicy aut elektrycznych podkreślają, że nie emitują one spalin. Oczywiście, produkcja prądu nie jest obojętna dla środowiska, jednak mamy tu do czynienia z zupełnie inną skalą zanieczyszczeń. Samochody elektryczne są proste w budowie i sprawne, pracują cicho.

Wiele osób do zakupu samochodu elektrycznego może zniechęcać stosunkowo wysoka cena. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że późniejsze koszty eksploatacji samochodu elektrycznego są o wiele niższe niż samochodu spalinowego, ten wydatek w przyszłości może się nam bardzo opłacić.

Zasięg i kwestia ładowania
Wśród głównych wad związanych z użytkowaniem samochodu elektrycznego wymienia się przede wszystkim ich mały zasięg i brak infrastruktury potrzebnej do jego regularnego ładowania na dłuższych trasach. Samochód elektryczny można ładować bezpośrednio ze swojego garażu. W tym celu konieczne będzie zamontowanie specjalnej stacji ładowania. Oczywiście, da się naładować samochód po prostu używając w tym celu kabla podłączonego do zwyczajnego gniazdka, jednak jest to bardzo długotrwałe.

Ładowanie samochodu poza domem umożliwia publiczna stacja ładowania samochodów elektrycznych. W dużych miastach w Polsce powstaje coraz więcej tego rodzaju stacji. Najnowocześniejsze z nich pozwalają naładować do pełna samochód w czasie zbliżonym do tankowania samochodu spalinowego. Niestety, poza centrami większych miast wciąż brakuje odpowiedniej infrastruktury. Z tego powodu samochody elektryczne produkowane obecnie to przede wszystkim niewielkie samochody miejskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *