Kto musi przeprowadzić audyt energetyczny i czym on jest?

Najnowszy raport energetyczny potwierdza, że w ostatnich latach zużycie energii elektrycznej wciąż rośnie, a tendencja zwyżkowa ma się utrzymać przez najbliższe lata. Sytuacja ta wymusza wzmożoną produkcję prądu, a tym samym większą eksploatację paliw kopalnych, co przyczynia się do zatruwania środowiska. Co gorsze, duża część pobieranej energii nie jest wykorzystywana do zasilania, a po prostu się marnuje. Żeby ustalić jak efektywne jest zużycie energii należy przeprowadzić dobry i rzetelny audyt energetyczny.

audyt energetycznyNa czym polega zjawisko audytu i kogo dotyczy?

Prawo dokładnie wskazuje jaki podmiot jest zobowiązany przeprowadzić audyt energetyczny i dlaczego. Ustawa o Efektywności Energetycznej nakłada obowiązek kontrolowania przebiegu własnego zużycia energii na każdą dużą firmę, w szczególności zaś na placówki publiczne. Audyt energetyczny to proces, którego zadaniem jest ustalenie efektywności zużycia. Chodzi o to, by zdiagnozować czy ilość pobieranej energii jest adekwatna do zapotrzebowania i czy jest ona w całości wykorzystywana do zasilania. Wtórnym zadaniem audytu jest określenie bieżącej sytuacji, pod kątem ewentualnych możliwości zmniejszenia zużycia.

Jakie parametry bada audyt?

Każdy podmiot, który zobowiązany jest przeprowadzić audyt energetyczny, musi sprawdzić wszelkie elementy, które mogą przyczyniać się do strat energii, a następnie wdrożyć prace modernizacyjne, które zapobiegną temu zjawisku i zmniejszą zużycie prądu. Przede wszystkim, pod audyt podlega system ogrzewania. Straty energii związane z zapewnianiem ciepła pojawiają się najczęściej. W tym celu, należy sprawdzić stan izolacji budynku i sprawdzić jakość ocieplenia. Istotna w tym kontekście może być szczelność okien. Celem audytu jest wskazanie wszystkich możliwych dróg utraty ciepła oraz zaproponowanie rozwiązań przeciwdziałających, które przyczynią się do zmniejszonego zapotrzebowania ogrzewania. Audyt bada także sprawność systemu wentylacji i klimatyzacji, stan oświetlenia i wykorzystywanych żarówek, a także rozwiązań związanych z poborem ciepłej wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *