Dwustrefowa taryfa C12 dla biznesu czy też może jednostrefowa C11?

Każdy właściciel firmy staje przed wyborem taryfy prądu. Oprócz uniwersalnej taryfy jednostrefowej, do wyboru są jeszcze taryfy dwustrefowe dostępne w wielu wariantach. Pojawia się jednak pytanie, która taryfa będzie najlepsza w przypadku danego przedsiębiorstwa? Wybór tej właściwej okazuje się być niezwykle ważny, gdyż ma bezpośredni wpływ na koszt rachunków za prąd, a mianowicie może wiązać się z niemałymi oszczędnościami dla firmy w skali roku.

Czym charakteryzuje się uniwersalna taryfa C11?

Najczęściej wybieraną taryfą przez firmy jest taryfa jednostrefowa C11 ze stałą stawką za kilowatogodzinę przez całą dobę. Oznacza to, że przez 24h/dobę obowiązuje niezmienna stawka za zużywaną energię elektryczną. Na taryfę jednostrefową decydują się przede wszystkim małe przedsiębiorstwa oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Taryfa dwustrefowa dla firmy

W przypadku większych firm pracujących także w godzinach nocnych wybór często pada na taryfę dwustrefową. Charakteryzuje się ona podziałem doby na dwie strefy. Podczas godzin pozaszczytowych obowiązują niższe stawki za kilowatogodzinę, a poza szczytem wyższe. Taryfa C12 dostępna jest w różnych wariantach. W przypadku taryfy C12a można liczyć na niższe stawki za kWh w nocy oraz w godzinach wczesnopopołudniowych między 13.00 a 15.00. W przypadku taryfy C12b niższa cena dotyczy tylko godzin nocnych. Są jeszcze inne warianty taryfy C12 w postaci taryfy weekendowej C12w czy też taryfy C12r.

Na którą taryfę się zdecydować C11 czy też może C12?

Jeśli chodzi o taryfę C11, to warto się na nią zdecydować w przypadku posiadania firmy z największym zużyciem prądu przypadającym na godziny szczytowe. Taryfa jednostrefowa sprawdzi się w przedsiębiorstwach, gdzie nie jest możliwe ustawienie największego zużycia energii na konkretne godziny. Warto przy niej pozostać, gdy pobór prądu w godzinach pozaszczytowych nie przekracza 40%. Jeśli natomiast firma pracuje także w godzinach nocnych typu piekarnia/cukiernia, to wówczas warto skorzystać z taryfy dwustrefowej z niższą stawką za kWh. To samo dotyczy przedsiębiorstw, w przypadku których możliwe jest ustalenie działania urządzeń i maszyn zasilanych prądem na określone godziny, w czasie których obwiązują niższe stawki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *