Czym różni się taryfa G11 od taryfy G12?

Wiele osób w ogóle nie zwraca uwagi na to, w jakiej grupie taryfowej się rozliczają ze swoim dostawcą prądu. Okazuje się jednak, że ma to bardzo duże wpływ na rachunki za energię elektryczną. Obecnie do dyspozycji jest wiele taryf, dzięki czemu można znaleźć taką dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb. Nie zawsze bowiem taryfa jednostrefowa będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Czasami lepszym wyborem może okazać się taryfa dwustrefowa czy też taryfa weekendowa. Na jaką grupę taryfową się zdecydować dla swojego mieszkania?

Czym różni się taryfa G11 od taryfy G12?

Podstawową różnicą między taryfą G11 a G12 jest to, że pierwsza jest taryfą jednostrefowa, a druga dwustrefową. W związku z tym w taryfie G11 obowiązuje jedna stała stawka za kilowatogodzinę, niezależnie od pory dnia i nocy. W przypadku taryfy G12 wyróżnia się godziny szczytowe i pozaszczytowe. W godzinach szczytu obowiązują wyższe stawki, a zużywanie energii elektrycznej w godzinach pozaszczytowych pozwala na uzyskanie oszczędności. Najczęściej jest tak, że wyższe stawki obowiązują rano i do godzin wieczornych, z dwoma godzinami pozaszczytowymi przypadającymi na godziny wczesnopopołudniowe. Przykładowo tańsze stawki obowiązują od godziny 22.00 do godziny 6.00 oraz od godziny 13.00 do godziny 15.00. Decydując się na taryfę dwustrefową, należy zaplanować największe zużycie energii elektrycznej właśnie na godziny pozaszczytowe. W przeciwnym razie taryfa ta nie będzie opłacalna i lepszym wyborem będzie taryfa jednostrefowa G11.

A może taryfa weekendowa?

Oprócz taryfy nocnej, możliwe jest zdecydowanie się na taryfę weekendową. Chodzi tutaj o taryfę G12w. W takim przypadku niższe stawki za zużycie energii elektrycznej rozpoczynają się już w piątek od godziny 22.00 i obowiązują aż do poniedziałku do godziny 6.00. Jest to świetna opcja dla osób, które najwięcej czasu spędzają w domu właśnie w weekendy i wówczas zużywają najwięcej prądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *