Często wybierana przez firmy taryfa C12a

Przedsiębiorcy mogą obecnie liczyć na szeroki zakres taryf anergii elektrycznej w Polsce, dzięki czemu można dopasować tą najlepszą do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. To z kolei pozwala na zmniejszenie wydatków na energię, a uzyskane oszczędności można przeznaczyć na rozwój firmy. Zmiana taryfy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami i może dokonać jej każdy, dlatego też warto przeanalizować dostępne możliwości i zoptymalizować wydatki.

Taryfa C11 i C12 dla firm – o co w nich chodzi?
Z taryf C11 i C12 korzystają przede wszystkim firmy, które pozyskują prąd do swojego przedsiębiorstwa dzięki zasilaniu z sieci o mocy umownej nieprzekraczającej 40 kW. Najczęściej wybór pada na taryfę C11, a dokonują go przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Jest to rodzaj taryfy jednostrefowej, gdzie przez całą dobę obowiązuje stała cena za prąd. Nie ma więc tutaj znaczenia pora dnia czy nocy.

Przeciwieństwem jest taryfa dwustrefowa, czyli dwustrefowa taryfa C12a. Wyróżnia się w tym przypadku dwie strefy – pozaszczytową i godziny szczytowe. Występuje tutaj więc podział na strefę tańszą i droższą. Jest to korzystna opcja dla firm, gdzie co najmniej 50% całkowitego dobowego zużycia energii elektrycznej przypada na godziny poza szczytem, czyli w tańszej strefie.

Często wybierana przez firmy taryfa C12a
Coraz więcej firm decyduje się na zmianę taryfy jednostrefowej na rzecz dwustrefowej C12a. Obowiązują tutaj wyższe ceny w tak zwanym szczycie i niższe stawki poza godzinami szczytu. Największe korzyści mogą odnotować przedsiębiorstwa działające najintensywniej w godzinach popołudniowych i późnych godzinach wieczornych/nocnych. Oczywiście to, czy dana taryfa będzie opłacalna, można z łatwością wywnioskować na podstawie obliczeń dotyczących zużycia prądu. Jak zatem można to sprawdzić? Jednym ze sposobów jest odczytanie i zanotowanie wartości z firmowego licznika energii elektrycznej w godzinach porannych i wieczornych oraz ponownie rano następnego dnia. Kolejnym krokiem jest obliczenie proporcji energii wykorzystywanej w nocy w stosunku do zużycia prądu za dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *