Czas poruszyć temat elektromobilności

Wiele osób jest mniej lub bardziej uprzedzonych do innowacyjnych nowości technologicznych. Wraz z upływem czasu i wzrostem ich popularności, zyskują lub nie pozytywne opinie. Na rynku motoryzacyjnym regularnie pojawiają się nowe rozwiązania, a jednym z nich są samochody elektryczne. Pomimo tego, że przypominają one z wyglądu do złudzenia tradycyjne auta, różnią się znacząco swoim wyposażeniem i możliwościami.

Fakty, nie mity na temat samochodów elektrycznych

Na temat pojazdów elektrycznych zdążyło powstać wiele mitów, które nadal są powielane, a wynikają po prostu z niewiedzy. Nic w tym dziwnego, gdyż bardzo często dotyczy to zjawisk nowych i mało znanych. Elektromobliność (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/elektromobilnosc-modny-trend-czy-konieczna-rewolucja) nadal jest w Polsce nowinką i zdecydowana większość osób posada niewielką wiedzę na temat tego, co oferuje rynek. Warto to jednak zmienić, gdyż pojazdy z napędem elektrycznym są przyszłością, kwestią czasu jest zdominowanie przez nie rynku motoryzacyjnego. Każdego zastanawia z pewnością to, w jaki sposób działa samochód elektryczny. W tego typu pojazdach nie można znaleźć baku z paliwem, który zastępuje elektryczny akumulator. Mówić można tutaj o czymś w rodzaju baterii, podobnej do tej znajdującej się w urządzeniach mobilnych, tylko że w wersji wielokrotnie powiększonej. W silniku elektrycznym znajduje się wirnik, który obraca się w polu magnetycznym, co skutkuje zmienianiem prądu w ruch. Pojazdy elektryczne są bez wątpienia przestronniejsze, bezpieczniejsze, tańsze w eksploatacji, mniej awaryjne i ekologiczne.

Jazda autem elektrycznym i kwestia ładowania

Samochody z napędem elektrycznym wyglądają podobnie jak te zwykłe, ale różnicę widać w sposobie jazdy. Największą innowacyjnością jest brak hałasu podczas uruchamiania silnika, a cała moc przepływa równomiernie do kół, bez jakichkolwiek opóźnień. Ładowanie takich pojazdów jest bardzo proste, wystarczy podłączyć je przewodem do zewnętrznego źródła zasilania. Możliwe jest to nawet za pośrednictwem domowego gniazdka elektrycznego. Czas ładowania tym sposobem będzie dłuższy niż na specjalnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, gdyż trwa kilkanaście godzin. Wydajne stacje o wysokiej mocy są w stanie naładować niemalże do pełna baterię pojazdu w przeciągu kilkudziesięciu minut.