Co wpływa na średnie zużycie prądu?

Energia elektryczna to jedna z najważniejszych wartości w XXI wieku. Bez prądu nie wyobrażamy sobie praktycznie normalnego, codziennego funkcjonowania. Korzystanie z energii elektrycznej wiąże się jednak z koniecznością opłacania rachunków. Często, ich wysokość nas zaskakuje. Sprawdźmy, co wpływa na średnie zużycie prądu.

Co wpływa na wysokość naszych rachunków?
Na wysokość naszego rachunku wpływa kilka czynników. Zauważalna jest czytelna zależność między ilością domowników, a wysokością rachunków za energię. Nie jest to jednak zależność wprost proporcjonalna. Szacuje się, że rodzina czteroosobowa może wykazać średnie zużycie prądu na poziomie ok. 4500 kWh rocznie. Nie znaczy to jednak, że rodzina dwuosobowa zużyje dokładnie o połowę mniej prądu. Szacowana ilość wynosi bowiem ok. 3100 kWh. Na średnie zużycie prądu wpływ ma rodzaj używanych urządzeń oraz oczywiście częstotliwość wykorzystywania ich pracy. Klasa używanego sprzętu elektronicznego ma olbrzymi wpływ na zużycie prądu i wysokość generowanego rachunku.

Domy, które przepełnione są urządzeniami starymi, które bazują na dawnych technologiach, wykazują znacznie wyższe zużycie niż gospodarstwa, w których sprzęt jest regularnie wymieniany i wykorzystuje najnowsze osiągnięcia energooszczędnych technologii. Największe znaczenie ma telewizor, zmywarka i lodówka. Najnowsze modele z klasy A, cieszą się niskim zużyciem i na pewno nie wpłyną na zawyżanie rachunków. Pod tym względem nie jest źle. Z danych GUS wynika, że ponad 60% domostw wyposażona jest właśnie w takie produkty. Gorzej sytuacja wygląda z żarówkami. Największe zużycie wykazują tradycyjne produkty wyposażone w żarnik. Analizy wskazują, że takie żarówki wciąż są najbardziej popularne.

Klasa ma znaczenie
Klasa sprzętu ma olbrzymie znaczenie dla ilości zużywanej energii. W obrębie jednego produktu można wybrać model, który wykaże mniejsze zużycie na poziomie nawet 170  kWh. Tak jest w przypadku lodówki. Produkt klasy A wykazuje średnie zużycie na poziomie 340-280 kWh, podczas gdy klasy A+++ zaledwie 210-170 kWh. W mniejszych różnicach, ale na podobnej zasadzie plasuje się wynik w przypadku zmywarki. Dla klasy A jest to 320-280 kWh, dla klasy A+++ poniżej 240 kWh.

Szanowny Kliencie, jeżeli jesteś zadowolony z mojego tekstu, zapraszam do stałej współpracy i zlecania tekstów specjalistycznych bezpośrednio do mnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *